Home / Białystok  / Cerkiew Hagia Sophia

Cerkiew Hagia Sophia

Cerkiew Hagia Sophia- Parafia prawosławna pod wezwaniem świętej Sofii Mądrości Bożej Hagia Sophia w Białymstoku. Kamień węgielny pod budowę cerkwi położono 20 listopada 1987 roku. Od tamtej pory parafia ta stała się miejscem wyjścia licznych pielgrzymek i ośrodkiem upowszechniania cerkiewnej muzyki. Świątynia znajduje się na osiedlu Wygoda, przy ulicy Trawiastej. Wzorowana była na konstantynopolitańskiej cerkwi Hagia Sophia. Autorem projektu świątyni jest Michał Bałasz. Budowę rozpoczęto w 1987. Freski wykonała 4-osobowa grupa malarzy z Grecji: prof. Konstantinos Xenopoulos (kierował wszystkim), Konstantinos Tzitzilis oraz małżeństwo Leonidas i Maria Tsauparoglou. Polichromia w kopule budowli jest darem Patriarchatu Konstantynopolitańskiego dla cerkwi, natomiast polichromia części ołtarzowej – prywatną ofiarą malarzy.

Pierwszą Świętą Liturgię w budowanej cerkwi celebrowano we wrześniu 1994. Od 7 kwietnia 1996 w świątyni odprawiane są wszystkie nabożeństwa parafialne. Poświęcenia cerkwi dokonał patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wraz z metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą 15 października 1998.

Od 2008 w cerkwi odbywają się koncerty chórów będących laureatami Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, a także koncerty w ramach Festiwalu Kultury Serbskiej „Vidovdan”.


Wykonanie strony AAOO.pl - strony internetowe - https://www.aaoo.pl