Home / Supraśl  / Dziedzictwo Zachertów i Buchholtzów

Dziedzictwo Zachertów i Buchholtzów

Pałac Buchholtzów – Autor projektu pozostał nieznany. Budynek opromienia swoim wdziękiem Rynek Kościuszki, będąc pięknym zwieńczeniem centrum Supraśla. Do pałacu prowadzi ulica 3 Maja ze swoimi Domami Tkaczy. Dzięki funduszom z UE, obiekt krok po kroku odzyskuje dawną świetność.

Zespół pałacowo-parkowy od 1959 roku jest siedzibą Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera. Mury tej artystycznej szkoły opuściło wielu utalentowanych uczniów, spośród których niektóre nazwiska są znane w świecie sztuki, jak Leon Tarasewicz.

Toskańskie kolumny i bocianie gniazdo

Pałac Buchholtzów, datowany na koniec XIX wieku/początek XX wieku, w eklektyczny sposób łączy cechy włoskiego i francuskiego renesansu. Zwraca uwagę bogatym wystrojem i zdobieniami w duchu secesji. Toskańskie kolumny i półkolumny, balkony w kształcie muszli, głowice pilastrów dekorowane słonecznikami, tulipanami i makami. Figury Atlantów na kolumnach portyku zapraszają do wejścia. Dach pokryty miedzianą blachą, z facjatami i lukarnami. Wieżyczka, na której bociany uwiły niegdyś ogromne, dziś już skromniejsze gniazdo.
Obiekt otacza zielony park z altaną (który jest obecnie w renowacji, także można mieć nadzieję, że odzyska blask). Z dawnego pałacu zachowały się ściany zewnętrzne, sala bankietowa, teatr domowy, secesyjna klatka schodowa, sztukaterie, gabinet dawnego właściciela Adolfa Buchholtza oraz wozownia i stajnie mieszczące obecnie szkolne warsztaty tkackie i salę gimnastyczną.


Wykonanie strony AAOO.pl - strony internetowe - https://www.aaoo.pl