Home / Michałowo  / Michałowo

Michałowo

Michałowo –

Gmina położona jest 36 km na południowy wschód od Białegostoku. Od wschodu graniczy z Białorusią. Oferuje turystom wiele atrakcji. Bogactwo przyrody oraz ciekawe zabytki historyczne sprawiają, że na terenie gminy dynamicznie rozwija się agroturystyka.
Najbardziej znanym obiektem przyrody jest rezerwat Gorbacz. Chroni jedno z ostatnich w tej części naszego kraju jezioro z okresu zlodowacenia środkowopolskiego. Ponadto znajduje się tu stanowisko niezwykle rzadko spotykanej rośliny – chamedafne północnej.
Miłośnicy sportów wodnych i wędkowania miło spędzą czas nad rzekami Supraśl i Narew oraz zalewem Siemianówka. Pasjonaci przyrody mogą tam zaobserwować ponad 160 gatunków ptaków. Blisko jedna trzecia z nich to gatunki zagrożone.
Ci, którzy uwielbiają leśne wyprawy mogą poznać bogactwo Puszczy Knyszyńskiej (w granicach gminy znajduje się fragment Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej). Jest to wyjątkowy obszar przyrodniczy. Szata roślinna jest odmienna aniżeli gdziekolwiek w naszym kraju. Wynika to z odrębności klimatycznej północno-wschodniej Polski. Unikalną cechą Puszczy jest również występowanie na tym terenie specyficznego ekotypu sosny zwyczajnej – zwanej sosną “supraską” lub “masztową”. Są to obecnie najpiękniejsze i najbardziej okazałe egzemplarze tego gatunku drzewa w kraju, a być może już nawet i w Europie.
Dodatkowo gmina oferuje szlak rowerowy o długości 75 km. który rozpoczyna się w Królowym Moście, prowadzi przez Topolany, Hieronimowo, Michałowo, rezerwat Gorbacz, Juszkowy Gród, Bondary i Rybaki, aż do Jałówki – miasteczka, którego historia sięga 1545 roku.
Miłośnicy spacerów mogą podziwiać bogactwo przyrody przemierzając szlaki piesze. Pierwszy z nich (zielony) Narewka – Waliły Stacja liczy sobie 67 kilometrów i łączy Puszczę Białowieską z Puszczą Knyszyńską. Drugi (żółty), ma długość 56 kilometrów i prowadzi nas skrajem tej drugiej. Przez południową część gminy przepływa rzeka Narew. Niektóre miejscowości w tej części gminy, m.in. Suszcza i Supruny leżą na Podlaskim Szlaku Bocianim.
Wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się również Szlak Cerkwi Prawosławnych. Wspaniale oddaje on kresowy klimat gminy. Najstarsza ze znajdujących się na szlaku cerkwi, pw. Przemienienia Pańskiego, pochodzi najprawdopodobniej z końca XVII w. i znajduje się w Topolanach.
W razie nieprzyjemnej pogody wszyscy odwiedzający Michałowo mogą aktywnie wypocząć również w oddanym do użytku w 2011 roku basenie. Jest to nowoczesny obiekt, w którym oprócz głównego, pełnowymiarowego basenu treningowego mieszczą się spiralna zjeżdżalnia wodna, basen do hydromasażu, jacuzzi, sauna i siłownia. Obiekt zarządzany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który w swojej ofercie ma również liczne imprezy, w tym m.in. Piknik Sportowo-Zdrowotny oraz Regaty Żeglarskie o Puchar Żubra nad Zalewem Siemianówka w klasie Laser.
Miłośnicy jeździectwa mogą skorzystać z oferty Klubu Sportowego „Pieńki”, który organizuje kursy jazdy konnej, zawody oraz liczne imprezy rekreacyjne.
Michałowo, to nie tylko przyroda i rekreacja. To również wspaniałe dziedzictwo kulturalne. Klimat pogranicza oddaje organizowana w sierpniu Prymackaja Biasieda. To święto miłośników szeroko pojętej kultury białoruskiej opartej na wspólnej zabawie i wspólnym biesiadowaniu przy suto zastawionym stole. Wyjątkowo ciekawa propozycja dla turystów, chcących poznać pogranicze zachwycające bogactwem różnorodności. W trakcie imprezy na scenie prezentują się najlepsze zespoły z Polski i Białorusi.
Najważniejszą imprezą w kalendarzu jest odwołujące się do bogactwa przyrodniczego gminy i obchodzone we wrześniu Święto Grzyba. Oprócz atrakcji artystycznych oraz kiermaszu rękodzieła ludowego promowane są również potrawy kulinarne z grzybów, organizowany jest konkurs kulinarny, a także wspólne grzybobranie i wybór Króla Grzybiarzy. Odbywająca się od 10 lat impreza oferuje niezapomniane wrażenia i przyciąga co roku tłumy turystów.
Przez cały rok można odwiedzać Pracownię Filmu Dźwięku i Fotografii Niezbudka w Michałowie. To jedyna w swoim rodzaju galeria, która w swoich zbiorach ma ponad 30 tys. archiwalnych zdjęć, pocztówek, i około pięć tysięcy grafik obrazujących życie mieszkańców przedwojennej Polski, a zwłaszcza jej wschodnich regionów. Niezwykle cenna jest kolekcja ok. 10 tysięcy oryginalnych fotografii wykonanych podczas II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy różnych formacji (Wermachtu, Luftwaffe, SS) głównie na terenach polskich. Pracownia to także miejsce szkoleń, warsztatów filmowych i fotograficznych, prelekcji, spotkań, konferencji, wystaw stałych, czasowych i okolicznościowych.

Wykonanie strony AAOO.pl - strony internetowe - https://www.aaoo.pl