Home / Białystok  / Park Planty

Park Planty

Park Planty – to duża przestrzeń zieleni miejskiej, będąca miejscem wypoczynku nie tylko Białostoczan. Park znajduje się w centrum miasta i otacza Pałac Branickich niemalże z każdej strony. Planty powstały w okresie międzywojennym z projektu Stanisława Gralla. Obszar jaki zajmują to około 14 ha.

Główna aleja Palant jest bardzo reprezentacyjna. Została ona poprowadzona równolegle do starej alei jesionowo – klonowej, aby połączyć w sposób funkcjonalny i estetyczny Park Stary im. Józefa Poniatowskiego z Parkiem im. Konstytucji 3 Maja i pozostałością XVII-wiecznego lasu zwierzynieckiego. Aleję główną zdobią kwietniki i ciągnące się wzdłuż szpalery żywotników zachodnich.

Park Planty to doskonałe miejsce na wypoczynek od zgiełku miasta. Spacer alejami Plant umilają pięknie przystrzyżone żywopłoty, kompozycje rabat kwiatowych, okazałe tuje oraz zadbane sadzawki. Najciekawszym stawem w parku jest Staw Serce zlokalizowany w pobliżu fontanny.

Główną atrakcją parku są podświetlane fontanny w Alei Zakochanych. W okresie letnim fontanny tworzą zmienne strumienie wody o różnych kształtach, a w weekendowe i świąteczne wieczory dodatkowo można podziwiać je w niesamowitej grze świateł.


Wykonanie strony AAOO.pl - strony internetowe - https://www.aaoo.pl